Archiwum PiramidaCheopsa.com
Dziennik ukazuje się w południowo-wschodniej Polsce

Dziennik Nowiny - podkarpacka gazeta regionalna: Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Stalowa Wola http://www.gcnowiny.pl
Dane tele-adresowe do redakcja Nowin  http://www.gcnowiny.pl Wydawnictwo R-press Rzeszów  http://www.gcnowiny.pl Reklama prasowa  - Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Stalowa Wola, Tarnobrze, Podkarpacie  http://www.gcnowiny.pl Napisz do nas http://www.gcnowiny.pl

Nowiny - największy dziennik ukazujący się w południowo-wschodniej Polsce. Znajdziesz tu wiadomości sportowe, publicystykę, wydarzenia polityczne i gospodarcze oraz najświeższe informacje regionalne z Rzeszowa, Krosna, Przemyśla, Stalowej Woli, Tarnobrzega i innych miejscowości województwa podkarpackiego. http://www.gcnowiny.pl
Region
Kraj
Świat
Sport
Ludzie i opinie
Mag. weekendowy
Publicystyka
Magazyn domowy
Ekonomia i rynek
W Sieci
Kultura
Zwierzaki
Młodość
Chłopak
i Dziewczyna
Dla studenta
Motoryzacja
Turystyka
Forum
Konkursy
Informator
Chat
Subskrypcja
Ogłoszenia
Foto galeria
Do ulubionych
Startuj z nami







Strona główna > Magazyn weekendowy

  Wersja do druku.
Egipt pod Sędziszowem
Marian Kapusta: Każda inwestycja - nawet ze słomianych bali - nakręca koniunkturę


Fot : TADEUSZ POŹNIAK

Chce polecieć w kosmos, sprowadzić pod Sędziszów stado wielbłądów i doprowadzić się do stanu uśpienia, który pozwoli mu przetrwać dwa tygodnie pod ziemią w stanie hibernacji. Na razie na ściernisku obok Sędziszowa Małopolskiego wybudował replikę piramidy Cheopsa. W pobliskim barze mówią na niego: Król Faraonów.

Piramida stoi kilkadziesiąt metrów od międzynarodowej trasy E-4. Przejeżdżające samochody zwalniają, kierowcy przecierają oczy ze zdumienia. Z wszystkich stron ciągną tu tłumy ciekawskich. W poprzedni weekend przyjechali nawet z Krakowa.
- Traktuję tę budowlę jako symbol, drogowskaz - tłumaczy Marian Kapusta, pomysłodawca, projektant i wykonawca piramidy - Chcę, by była ona spichlerzem prawdy, myślenia i pracy - przymiotów tak bardzo potrzebnych w obecnych czasach.
Wykonana ze słomianych bali replika jest tylko 11 razy mniejsza od gigantycznej piramidy Cheopsa. Podstawa ma 62 łokcie piramidialne, wysokość 41 i dwie dłonie, a kąt nachylenia ścian - 51°50'. Tak jak pierwowzór, jest ustawiona dokładnie na osi północ-południe. Prace przy jej budowie trwały jeden tydzień egipski.
- Pod każdym względem daleko jej do pierwowzoru. Nie może mu dorównać wielkością, ani wewnętrznym urządzeniem - przyznaje Kapusta. - O mojej piramidzie krąży już wiele plotek - ciągnie dalej. - Nie jest prawdą stwierdzenie, że kąty piramidy dzielą nasz rejon na Ropczyce i Sędziszów. Mieszkam w Ropczycach, ale Sędziszów Młp. jest mi bardzo bliski. Tam pracowałem, grałem w zespole big beatowym i spędziłem dużo czasu w młodości. Obecnie nabyłem w okolicy znaczne tereny rolne. Dlatego właśnie tu wybudowałem moją Małą Wielką Piramidę Cheopsa.

Podczas budowy musiałem być naprowadzany przez jakieś siły
Fot : TADEUSZ POŹNIAK

Wykorzystać podświadomość
Tajnym wejściem wchodzimy do środka. Pogrążony w egipskich ciemnościach korytarz rozdziela się na dwie odnogi, które prowadzą do głównej komnaty. Jest ogromna. Dziwne uczucie, ale wydaje się większa od piramidy widzianej z zewnątrz. Jej konstruktor mówi, że to jeszcze nie koniec. Wznoszącym się stromo labiryntem dostajemy się na drugi, znajdujący się na 2/3 wysokości poziom, do wewnętrznej piramidy.

Kapusta: Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje komnaty są idealne
Fot : TADEUSZ POŹNIAK

- To pomieszczenie, tak jak w prawdziwych piramidach, zachowuje proporcje trójkąta pitagorejskiego: 3 do 4 i do 5. Nie wiem jak to się stało. Podczas budowy musiałem być naprowadzany przez jakieś siły. Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje są idealne - mówi Kapusta.
- Próbował pan tu ostrzyć żyletki? - pytamy konstruktora, powołując się na niespotykane właściwości prawdziwych piramid.
- Jeszcze nie, ale spróbuję naostrzyć siekierę.
Patrząc na Mariana Kapustę, trudno wątpić w powodzenie eksperymentu.[...]

Sfinksy, dinozaury, wielbłądy...
Głowa Mariana Kapusty pełna jest wizji i planów. Ogarniając wzrokiem okolice piramidy mówi, że jeszcze coś tu stworzy - może będą to kamienne sfinksy, dzikie konie, dinozaury, a może po prostu... egipskie wielbłądy.
- Ważne, by nie brakowało terenów przemysłowych, rekreacyjnych ani budowlanych - mówi. - Tym można ściągnąć inwestorów, uzdrowić gospodarczo rejon. Każda inwestycja, nawet ze sprasowanych bali słomy, nakręca koniunkturę na rynku lokalnym, daje dużo pracy i zadowolenia.

Piramida
(z języka greckiego pyramis - "ostrosłup"). W starożytnym Egipcie monumentalny grobowiec w kształcie ostrosłupa. Najpierw potężne piramidy budowali egipscy królowie, później małe piramidy były prywatnymi grobami niższych warstw społecznych.

Piramida Cheopsa, zwana Wielką Piramidą
Jedna z trzech największych piramid egipskich w Gizie. Zbudowana ok. 2575 p.n.e. na rozkaz Cheopsa, władcy starożytnego Egiptu (XXVI w.p.n.e.). Pierwotnie miała wysokość 146 m (dziś 137 m), długość boków u podstawy wynosiła 230 m (dziś 227 m), zaś kąt nachylenia ścian - 51°50'.

Tajemnice piramidy 
Źródłem teorii o niezwykłej mocy piramid były obserwacje Francuza Antoine'a Bovisa w latach 30. XX w. Kiedy zwiedzał on Wielką Piramidę, zauważył, że zwłoki małych zwierząt, które dostały się do jej wnętrza, nie ulegają rozkładowi, lecz są dobrze zachowane mimo wilgoci. Powróciwszy do kraju, przeprowadził eksperymenty za pomocą kartonowego modelu piramidy. Stwierdził, że warzywa umieszczone w jego wnętrzu dłużej zachowują świeżość. Dalej poszedł czeski radiotechnik, Karel Drbal, który - jak potwierdzają to świadkowie - umieścił wewnątrz modelu piramidy tępe żyletki i po jakimś czasie same się one naostrzyły."

Według: "Zjawiska nie wyjaśnione", Karl Shuker

GRZEGORZ KRÓL
g.krol@gcnowiny.pl
11. Września 2003 19:26





 
Głosy
Prawo i
bezprawie
Nowiny
towarzyskie
www.młodość
Zamyślenia
 
Sierżant w bamboszach

Co będziemy pić?

Ludzie tęsknią za bajką

W roli głównej - Żebrowski

Sienkiewicz do lamusa

Wojna w statki

Bo do tanga trzeba zespołu

Monstrualne wsparcie

PRZEMYSŁAW BABIARZ, dziennikarz, komentator sportowy Telewizji Polskiej SA, pochodzący z Przemyśla

"Kukułka" znów poleci

Szczęściarz

Polityka, to show-biznes

Egipt pod Sędziszowem

Zawodowiec

Sami wybudujemy